Kiedy tworzysz ubrania używając materiałów z recyklingu, robisz swoją część dla ratowania środowiska. Nie tylko taniej jest tworzyć ekologiczne ubrania, ale także pomagasz zmniejszyć ilość śmieci na wysypiskach. Używanie odzyskanych tekstyliów, takich jak deadstock, jest jednym ze sposobów tworzenia ubrań, które są nie tylko piękne, ale również dobre dla środowiska.
Modal jest mniej odpadową, mniej chemiczną alternatywą dla rayonu wiskozowego
Modal to tkanina oparta na biologii, produkowana z celulozy z drzewa bukowego, podobna do rayonu wiskozowego, ale z mniejszą ilością chemikaliów i mniejszą ilością odpadów. Jest często stosowany do produkcji bielizny i odzieży aktywnej, jest miękki i oddychający. Modal jest również mocniejszy i trudniej kurczy się po zamoczeniu w porównaniu z wiskozą.
Proces produkcyjny modalu jest nieco bardziej przyjazny dla środowiska niż wiskozy, ponieważ do produkcji włókien używa się mniejszych ilości dwusiarczku węgla i sody kaustycznej – zasób ten pochodzi od redakcji serwisu . Dwusiarczek węgla jest niesławną neurotoksyną, która jest uwalniana do środowiska poprzez zanieczyszczone powietrze i wodę.
Modal to dobry wybór dla świadomych ekologicznie konsumentów. W dotyku jest luksusowy i bardziej miękki niż bawełna, ale jego produkcja jest droższa. Kilka firm reklamuje modal jako bardziej zrównoważoną alternatywę dla wiskozy rayon. Jednak niektórzy nadal kwestionują jego trwałość. Bawełna, główny materiał używany do produkcji rayonu, wymaga ogromnych ilości wody i wysokich poziomów pestycydów. Ponadto tkanina bawełniana nie jest zbyt trwała i nie może być noszona więcej niż raz bez prania.
Modal wykorzystuje proces zwany kopolimeryzacją. Arkusze celulozy są najpierw zanurzane w kwasie siarkowym. Następnie są one przędzone w przędzę. Przędza jest następnie płukana, bielona i suszona przed załadowaniem na szpule. Następnie jest gotowa do wstępnego obkurczania i obróbki pod kątem odporności na zmarszczki. Chociaż istnieje kilka rodzajów przędzy modalnej, jej najpopularniejsze zastosowanie to alternatywa dla wiskozy rayon.
Modal ma wiele zalet w porównaniu z rayonem. Nie kurczy się ani nie pęcznieje jak rayon i jest bardzo odporny na blaknięcie. Jest również bardziej zrównoważoną opcją niż bawełna. Produkuje dziesięć razy więcej włókien z hektara niż bawełna, a jego regenerujące się włókna roślinne są lepsze dla środowiska. Można go również farbować bez utraty koloru.
Modal jest wyższej jakości półsyntetyczną alternatywą dla wiskozy rayon. Jest mocniejszy niż tradycyjny rayon, a w dotyku jest gładki i jedwabisty. Jest również oddychający, co czyni go idealnym na cieplejsze miesiące.
Deadstock to tkanina z odzysku
Recykling tekstyliów to świetny sposób na zmniejszenie ilości produkowanych przez nas odpadów. Tkaniny są trwałe i zazwyczaj potrzebują dziesięcioleci, aby ulec degradacji. Różne sposoby recyklingu obejmują ich belowanie i przerabianie na surowce. Następnie materiały te mogą być wykorzystane do produkcji nowych elementów odzieży. Proces ten może również pomóc w obniżeniu kosztów produkcji.
Recykling staje się coraz bardziej popularny, ponieważ coraz więcej ludzi staje się świadomych swojego wpływu na środowisko. Wiele ubrań może być wykonanych z materiałów pochodzących z recyklingu, które są lepsze dla środowiska niż nowe materiały. Ponadto recykling pomaga zmniejszyć rozmiar lokalnych składowisk odpadów, co jest ważne dla naszej planety. Recykling jest najbardziej przyjaznym dla środowiska sposobem produkcji ubrań.
Wiele marek reklamuje się, że ich ubrania są wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu. To prawda, ale problem z tym podejściem polega na tym, że poliester z recyklingu jest często mieszany z innymi materiałami i staje się trudniejszy do oddzielenia. Na szczęście firmy takie jak Girlfriend Collective pracują nad stworzeniem tkanin z przetworzonego plastiku. Ale chociaż te opcje odzieżowe zmniejszają zanieczyszczenie plastikiem, nadal mają wiele problemów w porównaniu z produktami wykonanymi z dziewiczego plastiku.
Tekstylia, podobnie jak tworzywa sztuczne, są dziś najczęściej używanymi materiałami. Produkcja tekstyliów zużywa 1,35% światowych zasobów ropy naftowej. To więcej niż Hiszpania zużywa w ciągu roku. I choć wiele osób może o tym nie wiedzieć, przemysł ten ma ogromny wpływ na klimat. Oprócz ogromnego zużycia energii, produkcja tekstyliów uwalnia również do środowiska szkodliwe mikrowłókna.
Na szczęście istnieje wiele sposobów na stworzenie ekologicznej odzieży. Istnieje kilka kroków, które możesz podjąć, aby uczynić je bardziej przystępnymi. Używanie materiałów pochodzących z recyklingu i up-cycling tekstyliów może pomóc w zmniejszeniu ilości odpadów produkowanych przez przemysł modowy. Te kroki można podjąć już teraz, aby zacząć wywierać pozytywny wpływ na nasze środowisko.
Po pierwsze, rozważ recykling bawełny. Istnieją dwa rodzaje bawełny poddawanej recyklingowi: bawełna organiczna i bawełna konwencjonalna. Obie mogą być przędzone na wysokiej jakości przędzę. Tkanina z recyklingu jest również często mieszana z innymi włóknami, np. z przetworzonymi plastikowymi butelkami. Projektanci mody i producenci używają tej tkaniny do produkcji zrównoważonej odzieży i akcesoriów. Można ją również wykorzystać do produkcji mebli domowych i izolacji.
Poliester z recyklingu zapobiega składowaniu plastiku na wysypiskach
Poliester z recyklingu to najnowszy trend w branży mody ekologicznej. Jest to świetny sposób na zmniejszenie ilości odpadów plastikowych na naszych wysypiskach, a także jest to dobre dla środowiska. Wiele głównych marek już używa poliestru z recyklingu, a wiele innych planuje to zrobić w przyszłości. Grupy non-profit, takie jak Textile Exchange, również pracują nad zwiększeniem wykorzystania poliestru z recyklingu w odzieży i tapicerce. Ich celem jest, aby 36% wszystkich ubrań i tapicerek z poliestru było wykonane z materiału pochodzącego z recyklingu.
Poliester z recyklingu jest wytwarzany poprzez stopienie starego plastiku, a następnie przekształcenie go w nowe włókno poliestrowe. Chociaż metoda ta jest bardziej przyjazna dla środowiska niż stosowanie materiałów pierwotnych, nie jest to idealne rozwiązanie. Jakość tkaniny stworzonej z poliestru z recyklingu nie jest tak wysoka, jak w przypadku jego pierwotnego odpowiednika. Ponadto, wiele ubrań wykonanych z poliestru z recyklingu jest trudniejszych do recyklingu niż inne.
Poliester z recyklingu jest dobrym rozwiązaniem, ale nie jest całkowicie wolny od plastiku. Ostatnie badania przeprowadzone przez Uniwersytet w Plymouth wykazały, że poliester z recyklingu uwalnia setki tysięcy cząsteczek plastikowych włókien do wody. Te małe plastikowe włókna są odpowiedzialne za 85% wszystkich odpadów produkcyjnych, które trafiają na brzegi.
Problem zanieczyszczenia plastikiem jest coraz większy. Każdego roku do oceanu trafia około 8 milionów ton metrycznych plastiku. Szacuje się, że do 2050 roku w naszych oceanach będzie krążyć 150 milionów ton metrycznych plastiku. W rzeczywistości, jeśli będziemy kontynuować w tym tempie, będzie więcej plastiku niż ryb w oceanie. Jest to straszna wiadomość dla ptaków morskich i środowiska.
Pomimo oczywistych korzyści płynących z przetworzonego plastiku, recykling jest niezwykle trudnym zadaniem. Tworzywa sztuczne mogą być poddane recyklingowi tylko wtedy, gdy są kompatybilne z nowym materiałem. Muszą być zmieszane razem, aby stworzyć mocny produkt. I w przeciwieństwie do dziewiczego plastiku, plastik z recyklingu może być używany tylko w produktach, w których kolor nie ma znaczenia.
Plastikowe butelki mogą być przetwarzane na różne tkaniny, w tym poliester. Proces wytwarzania tkanin poliestrowych z recyklingu jest zarówno przyjazny dla środowiska, jak i opłacalny. Pochłania mniej zasobów niż produkcja nowych włókien i powoduje mniejszą emisję CO2. Istnieją dwa sposoby recyklingu plastiku, mechaniczny i chemiczny. Pierwszy z nich polega na stopieniu plastiku w nową przędzę, która może być poddana recyklingowi tylko kilka razy, zanim jakość tkaniny ulegnie pogorszeniu. Z kolei recykling chemiczny pozwala na nieskończony recykling.
Recykling zapobiega emisji metanu ze śmieci
Ilość metanu uwalnianego do atmosfery przez śmieci jest oszałamiająca. Jest on odpowiedzialny za prawie jedną trzecią efektu globalnego ocieplenia. Podczas gdy dwutlenek węgla potrzebuje wieków, aby dostać się do atmosfery, metan uwalnia się w ciągu kilku lat. W ciągu zaledwie 20 lat metan może stanowić równowartość siedemdziesięciu procent całkowitej ilości dwutlenku węgla. Dzięki recyklingowi możemy uniknąć tych emisji.
Składowiska odpadów są trzecim co do wielkości źródłem emisji metanu w Stanach Zjednoczonych, a metan jest 28 razy silniejszy niż dwutlenek węgla w zatrzymywaniu ciepła. Poprzez redukcję odpadów na wysypiskach możemy zapobiec emisji metanu, która przyczynia się do globalnego ocieplenia. Metan może być również wykorzystywany do produkcji energii przez elektrownie i zakłady produkujące energię elektryczną. Jednak składowiska nie są zbyt stabilne i często przeciekają, uwalniając metan do atmosfery. Odzież również zanieczyszcza składowiska, ponieważ barwniki i chemikalia z odzieży mogą przenikać do pobliskiej gleby i wód gruntowych.
Recykling odzieży to ważny krok w kierunku zmniejszenia powierzchni składowisk. Proces przekształcania starych ubrań w nowe oszczędza wodę i energię oraz zapobiega emisji metanu z wyrzucanych ubrań. Kilku sprzedawców odzieży, w tym H&M, Patagonia i Eileen Fisher, rozpoczęło zbieranie i recykling swoich ubrań. Oprócz własnych programów recyklingowych, wielu innych sprzedawców nawiązało współpracę z firmami recyklingowymi, aby zmniejszyć ilość odpadów i pomóc środowisku.
Obecnie 85% amerykańskiej odzieży trafia na wysypiska śmieci, a tylko 15% jest oddawane lub poddawane recyklingowi. Jest to ogromny problem. Wraz ze wzrostem populacji i bogactwa świata, ilość produkowanych śmieci ma się podwajać co dwie dekady. Szacuje się, że jeśli nadal będziemy wyrzucać odpady, ilość uwalnianego metanu podwoi się do 2050 roku.
Najistotniejszą zaletą recyklingu jest oszczędność energii i zasobów naturalnych. Im więcej materiałów jest poddawanych recyklingowi, tym mniej energii potrzeba do wytworzenia nowego produktu. Recykling zmniejsza również ilość spalanych paliw kopalnych, co skutkuje mniejszą ilością dwutlenku węgla uwalnianego do atmosfery. Rezultaty tych oszczędności sprawiają, że recykling jest ważnym sposobem pomocy w ochronie globalnego klimatu.