Jak ekologicznie nawozić ziemię

Istnieje wiele sposobów na ekologiczne nawożenie ziemi. Jednym ze sposobów jest kompost. Kompost jest naturalnym nawozem. Jest produktem ubocznym rozkładu materii organicznej i wiele roślin korzysta z jego bogatych składników odżywczych. Inne sposoby to wykorzystanie technologii Biozome, grzybów mikoryzowych i Arche.

Ten artykuł został przygotowany we współpracy z projektporazka.pl

Kompost to nawóz natury

Jeśli chciałbyś zaoszczędzić pieniądze i wspierać lokalne rolnictwo, kompost to nawóz natury. Nie dość, że odżywia glebę, to jeszcze jest darmowy! Możesz stworzyć swój własny pojemnik na kompost, ścieżkę odżywczą lub glebę bogatą w składniki odżywcze w swoim ogrodzie. Podczas tworzenia kompostu łączy się brązowe i zielone materiały, takie jak resztki warzyw, ścinki trawnika i liście. Odpowiednia mieszanka tych materiałów pomoże Ci stworzyć żyzną mieszankę o zrównoważonym poziomie składników odżywczych. Dodatkową zaletą korzystania z pojemnika na kompost jest to, że nie musisz się martwić, że kompost będzie śmierdział!

Kompost to metoda zero odpadów, która ożywi glebę i zapobiegnie inwazji chwastów i innych niepożądanych szkodników do Twojego ogrodu. Substancje organiczne zawarte w kompoście będą powoli uwalniać składniki odżywcze do korzeni roślin i odstraszać owady. Poza tym, że kompost jest korzystny dla Twojego ogrodu, działa również jako naturalny pestycyd, pomagając utrzymać ogród wolny od niechcianych szkodników.

Kiedy kompostujesz, wprowadzasz złożoną sieć pokarmową i symbiotyczne interakcje między gatunkami. W miarę rozkładu materiału organicznego różne organizmy rozkładają różne elementy. Niektóre rozkładają celulozę, podczas gdy inne hemicelulozę i ligninę. Symbiotyczne relacje pomiędzy mikroorganizmami optymalizują proces biodegradacji. W zależności od wieku pryzmy kompostowej pojawi się unikalna populacja mikroorganizmów.

Technologia Biozome

Technologia Biozome do nawożenia ziemi to opatentowana mieszanka mikroorganizmów, które odżywiają rośliny i poprawiają strukturę gleby, penetrację wody i poziom tlenu. Ta unikalna mieszanka wspomaga również wzrost roślin i odporność na choroby. Te korzyści nie ograniczają się do ogrodów.

Proces wytwarzania tego typu nawozu naśladuje naturę. Wszystko czego potrzebuje to światło słoneczne, woda i powietrze. Stosuje się go do uprawy kwiatów, warzyw i innych roślin w fazie wodnej. Tworzy również ozon – środek dezynfekujący i tlen dla wody.

Grzyby mikoryzowe

Grzyby mikoryzowe są niezbędne w ekosystemach lądowych i tworzą związki symbiotyczne z korzeniami roślin. Są one obecne w ponad 80% korzeni roślin i są niezbędne do utrzymania różnorodności roślin na całym świecie. Jednakże ich rola w utrzymaniu różnorodności roślin nie jest w pełni zrozumiała. Wraz z rosnącym w zastraszającym tempie wpływem człowieka na globalne środowisko, lepsze zrozumienie grzybów mikoryzowych jest konieczne, aby zapobiec degradacji ekosystemu i utrzymać jego funkcję.

Głównym problemem w tropikach jest utrata naturalnej pokrywy roślinnej. W ostatnim stuleciu praktyki rolnicze przekształciły ziemię w pastwiska i pola uprawne. Zmiany te wywołały globalne obawy dotyczące wpływu użytkowania ziemi na klimat oraz dobra i usługi ekosystemów. Degradacja gleby, zmniejszenie różnorodności biologicznej i potrzeb człowieka zostały negatywnie dotknięte przez działalność człowieka. Wykorzystanie grzybów mikoryzowych do poprawy produktywności roślin i zdrowia gleby może przyczynić się do osiągnięcia tych celów.

Grzyby mikoryzowe mogą dostarczać niezbędnych składników odżywczych dla wzrostu roślin. Mogą również poprawić strukturę gleby poprzez rozbijanie skał i innych składników gleby. Może to pomóc roślinom stać się bardziej odpornymi na suszę i stres wodny.

Archae

Jeśli szukasz ekologicznego sposobu nawożenia gleby, powinieneś rozważyć użycie archaii. Mikroorganizmy te są nietoksyczne i niepatogenne, potrafią przetwarzać zanieczyszczenia organiczne. Stanowią doskonałe rozwiązanie dla projektów bioremediacji. Są bezpieczne w użyciu, łatwe do zastosowania i mogą zmniejszyć zapotrzebowanie na toksyczne absorbenty.

Archaea odgrywają ważną rolę w cyklu węgla i azotu w ekosystemach roślinnych. Produkują metan z CO2 i związków metylowych. Metan pochodzący z działalności archeali jest odpowiedzialny za około 10% światowej emisji metanu. Metan produkowany przez archaea występuje głównie na terenach bagnistych i podmokłych, ale produkcja metanu może zachodzić wszędzie tam, gdzie jest rozkładająca się materia i tlen.

Archaea to jednokomórkowe mikroorganizmy, które stanowią jedną trzecią wszystkich żywych istot. Organizmy te należą do najstarszych organizmów na naszej planecie, co czyni je ważną częścią globalnych ekosystemów. Archaea występują w wielu różnych środowiskach, w tym w środowiskach ekstremalnych, takich jak gorące źródła.

Archaea są zdolne do rozkładania amonu w celu wytworzenia gazu azotowego. Proces ten nazywany jest anammox. Naukowcy odkryli, że archaea są zdolne do metabolizowania amonu w celu wytworzenia energii. Niestety, wytwarzają one również paskudną substancję chemiczną zwaną hydrazyną.

Odnawialna energia słoneczna

Odnawialna energia słoneczna może być wykorzystywana do zasilania miniaturowych wyładowań elektrycznych powietrza w reaktorach plazmowych, które są wykorzystywane do produkcji azotu i azotanów. Azotany te są trwałym źródłem składników odżywczych fazy wodnej dla wzrostu roślin. Ponadto w wyniku wyładowań powstaje ozon, który działa jako środek dezynfekujący i źródło tlenu dla wody.

Ta nowa metoda jest możliwa dzięki technologii chemii zasilanej energią słoneczną, która ma potencjał do wytwarzania nawozu organicznego w gospodarstwie i stosowania go bezpośrednio do upraw. Według inżyniera chemicznego Jensa Norskova, dyrektora Stanford Engineering’s SUNCAT Center for Interface Science and Catalysis, nowa technologia może pomóc rolnikom w nawożeniu ziemi bez użycia chemikaliów czy paliw kopalnych.

Genetycznie edytowane bakterie

Bioinżynieryjne bakterie mogą być wykorzystywane do nawożenia upraw w sposób, który nie wymaga zbyt dużej ilości azotu. Zamiast nawozów azotowych, które są wstrzykiwane do gleby, można stworzyć bakterie, które uwalniają do gleby azot zawarty w swoich odpadach. Jest to lepsza opcja niż stosowanie amoniaku, który jest gazem mogącym podrażnić skórę, oczy i nos. Może być również niebezpieczny, gdy jest wdychany w dużym stężeniu.

Bakterie te mogą być również wykorzystane do nawożenia alg i roślin wodnych. Dzięki temu rolnicy zaoszczędzą sporo pieniędzy, bo nie będą musieli kupować i transportować nawozu amoniakalnego. Ponadto bakterie te mogą być również wykorzystywane do uprawy roślin w znacznie bardziej opłacalny sposób.

Te mikroby są znane z tego, że pomagają roślinom lepiej funkcjonować. Są one integralną częścią ogromnej ilości biomów wewnątrz roślin. Mogą również produkować hormony, które pomagają roślinom szybciej rosnąć. Naukowcy odkryli, że zmodyfikowane bakterie zwiększyły produkcję amoniaku przez pobliskie rośliny.

Forever chemikalia

Forever chemikalia znajdują się w osadach powstających podczas oczyszczania ścieków. Ich obecność nie powinna jednak powstrzymywać ich przed korzystnym wykorzystaniem. Wiele okręgów oczyszczania ścieków wyładowuje ten osad na innych obszarach, oszczędzając w ten sposób pieniądze. Należy jednak pamiętać, że niektórzy ludzie zachorują z powodu narażenia na PFAS wiele lat po tym, jak zostali narażeni. Może to prowadzić do problemów zdrowotnych, w tym raka i zaburzeń reprodukcji. Naukowcy oszacowali, że skażenie PFAS może kosztować łącznie 63 miliardy dolarów ukrytych kosztów zdrowotnych.

PFAS, czyli substancje per i polifluoroalkilowe, to trwałe i odporne na działanie wody substancje, które są często stosowane w gospodarstwach domowych i przemyśle. Te chemikalia nie ulegają rozkładowi w środowisku i mogą pozostawać w organizmie człowieka przez tysiące lat. Są one powszechnie stosowane w piankach przeciwpożarowych i innych produktach, ale zostały powiązane z rakiem i innymi problemami zdrowotnymi.

Pomimo rosnącego zaniepokojenia PFAS w naszej wodzie pitnej i żywności, EPA ogłosiła w czerwcu, że nie ma bezpiecznego poziomu narażenia na te chemikalia. Planuje umieścić je na liście substancji niebezpiecznych zgodnie z federalnym prawem Superfund. Według ostatnich badań, chemikalia te zostały znalezione w dziewięciu powszechnie stosowanych nawozach. Badanie zostało przeprowadzone we współpracy z Sierra Club i Ecology Center. Badania wykazały również, że chemikalia te pochodzą z biosolidów, które są bogatymi w składniki odżywcze odpadami organicznymi pozostałymi po oczyszczaniu ścieków. Te produkty nawozowe są następnie stosowane w glebie, gdzie chemikalia są wchłaniane.

Leave A Comment